Koláč z krvavých pomerančů

Tenhle koláč Vás rozhodně překvapí svou chutí… je příjemně sladko – kyselý a nebude to koláč, který si budete péct každý víkend, ale je opravdu skvělý a věřím, že se k němu budete rádi vracet. Pokud se Vám omrzely klasické chutě, tak tohle je ideální dezert pro Vás 🙂

RECEPT a co na něj budete potřebovat

Na křehké těsto
125 g másla (z lednice a pokrájeného na drobné kostičky)
230 g hladké mouky
50 g cukru moučka
špetka vanilky nebo 1/2 nastrouhané tonka fazole
50 ml mléka
1 žloutek


Na pomerančovou náplň
6 vajec
4 malé pomeranče nebo 1 a půl velkého (ideálně krvavého, ale pokud nebude, můžete použít i normální)
230 g cukru krupice
170 ml smetany ke šlehání, 40%

Marinovaný pomeranč
3 menší pomeranče nebo 1 velký
125 ml vody
110 g cukru krupice


Na dozdobení použijte pusinky z bílků nebo marinovaný pomeranč, ale postačí i vyšlehaná šlehačka 🙂

POSTUP

  1. Nejdřív si připravte těsto. V míse smíchejte mouku a studené
    pokrájené máslo – konečky prstů vypracujte drobenku, přidejte do ní cukr, žloutek,
    mléko a vanilku (nebo tonka fazoli). Vypracujte do hladkého těsta, poté z něj vytvarujte kouli, zabalte ji do potravinové fólie a nechte v lednici alespoň hodinu odpočinout.
  2. Po uplynutí hodiny troubu rozpalte na 200 °C. Nachystejte si koláčovou formu o průměru 24 cm. Na lehce pomoučněné pracovní ploše vyválejte těsto na cca 3-4
    mm silnou kruhovou placku, kterou následně pomocí válečku přemístěte do formy a rukama opatrně, aby se těsto nepotrhalo, do formy natlačte. Těsto, které bude přečnívat, šetrně seřízněte nožem. Na těsto položte pečicí papír, zatěžkejte ho pečicími (nebo klasickými) fazolemi a dejte ho péct na 15 minut. Po uvedené době těsto vytáhněte, odstraňte fazole i pečicí papír a následně ho na 6 minut vratťe do trouby dopéct. Troubu chvilku vyvětrejte a stáhněte teplotu na 140 °C.
  3. Připravte si pomerančovou náplň. V míse pomocí vidličky zlehka prošlehejte vejce, přidejte cukr, šťávu z pomerančů, smetanu a opět vidličkou promíchejte tak, aby se vše propojilo. Nechte směs 10 minut odpočinout. Pokud by se nahoře objevila pěna, pomocí lžíce ji opatrně seberte.
  4. Formu s upečeným těstem dejte do trouby a opatrně na něj nalijte pomerančovou náplň. Pečte ho 40–45 minut. Po uplynutí této doby zkontrolujte, zda je upečený – pokud zůstává mírně třaslavý pouze prostředek náplně, koláč můžete vytáhnout a nechat ho zchladnout (5–6 hodin). Jestli by se vám zdálo, že se třesou ještě i boky náplně, dejte koláč na 5 minut do trouby.
  5. Druhý den si namarinujte pomeranč na ozdobu – nemusí však nutně být, díky cukru je potom koláč ještě o trochu sladší. Do rendlíku nalijte vodu, přisypejte cukr a na středním plameni zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Poté přidejte na tlustší plátky nakrájený pomeranč a nechte 15-20 minut marinovat. Občas vše promíchejte. Pomeranč pak naservírujte na koláč a můžete jej lehce zalít vyvařeným „sirupem“.
  6. Na dozdobení pak ještě můžete použít vyšlehanou šlehačku nebo upečené pusinky.

B.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s