Germknödel s vanilkovou omáčkou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tohle je prosím pěkně velká paráda :)!!! Je to alpský knedlík plněný povidlama, který se doslova „topí“ ve slaďoučké vanilkové omáčce a je posypaný mákem a cukrem. Germknödel je podobný našemu knedlíku na páře. Já si z toho sedla na zadek a doufám, že do kolen dostane i Vás :).

RECEPT a co na něj budete potřebovat

Na germknödel (6-7 kousků)
250 g polohrubé mouky
125 ml plnotučného mléka
1 vejce a 1 žloutek pokojové teploty
25 g rozpuštěného másla
15 g cukru krupice
špetka soli
15 g droždí
švestková povidla

Na vanilkovou omáčku
250 ml smetany ke šlehání 33%
250 ml plnotučného mléka
1 vanilkový lusk
70 g cukru krupice
4 žloutky

mletý mák a cukr na posypaní

POSTUP

  1. Suroviny na kynuté těsto vytáhněte z lednice alespoň hodinu před začátkem přípravy těsta.
  2. Mouku si dejte do mísy, ve které budete zadělávat těsto. V mouce udělejte důlek do kterého nalejte vlažné mléko, přidejte cukr, rozdrobte droždí, zlehka promíchejte, přikryjte utěrkou a nechte vzejít kvásek. Bude to trvat cca 15 minut.
  3. Po 15 minutách přidejte 1 vejce a žloutek, špetku soli a začněte těsto hníst. Po cca 1 minutě přilejte rozpuštěné máslo a těsto nechte hníst 6-8 minut. Těsto musí být hladké a elastické.
  4. Těsto dejte do čisté a suché mísy, zlehka posypejte moukou, přikryjte čistou a suchou utěrkou a nechte kynout 80 minut.
  5. Po vykynutí těsto vyklopte na lehce pomoučněný vál a ukrajujte asi 65 g kusy, které zlehka rozplácněte rukou, naplňte povidlama a vytvarujte do kuličky. Takto vytvarované knedlíky nechte 20 minut dokynout pod utěrkou.
  6. Do většího hrnce si nalejte vodu a dejte do ní pařák (voda nesmí být výš než pařák). Přikryjte poklicí a dejte vodu vařit. Až vodu přivedete k varu, stáhněte plamen na střední stupeň a dávejte knedlíky jeden po druhém napařovat. Knedlíky dávejte s dostatečným rozestupem od sebe, jinak se Vám „spaří“ dohromady :). Přikryjte je pokličkou a napařujte 12 minut. Můžete při přípravě také použít parní troubu (knedlíky napařujte na 97ºC po dobu 12 minut a po vytažení je propíchejte párátkem).
  7. Po vytažení z hrnce je zlehka propíchejte párátkem, dejte do větší nádoby a přikryjte poklicí dokud je nebudete podávat.
  8. Při napařování knedlíků si můžete zároveň připravit vanilkovou omáčku. Do nepřilnavého hrnce si dejte smetanu s mlékem, přidejte cukr, vyškrábnutý vanilkový lusk a zahřívejte pod bod varu. Poté stáhněte z plotny, a za stálého míchání přilejte 4 žloutky. Vraťte směs zpět na plotnu, stáhněte plamen a cca 5 minut neustále míchejte do zhoustnutí. Omáčku můžete před podáváním přecedit přes sítko.
  9. Při servírování dejte na talíř germknödel, nalijte vanilkovou omáčku, posypte mákem, cukrem a s chutí do toho :).

B.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 komentáře: „Germknödel s vanilkovou omáčkou

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s