Craquelin

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Francouzské „větrníky“ mají hodně společného s těma našima českýma, ale přesto jsou v něčem výjimečné. A to tím, že před pečením nahoru položíte kousek cukrového těsta, který vykouzlí nejen krásnou strukturu, ale i chuť na kterou jen tak nezapomenete. Ač se může recept zdát náročný, tak do hodiny máte hotový dokonalý dezert.

RECEPT a co na něj budete potřebovat

Na odpalované těsto (z tohoto množství uděláte asi 20 craquelin)
125 ml vody
125 ml mléka
špetku soli
115 g másla pokojové teploty
5 vajíček
140 g hladké mouky

Na cukrové těsto – Craquelin
80 g másla pokojové teploty
90 g třtinového cukru
90 g hladké mouky

Na krém
125 g cream cheese
100 ml smetany ke šlehání
125 g malin
20 g vanilkového cukru

POSTUP

 1. Troubu si rozpalte na 200°C. Plech si vyložte pečícím papírem, na který si obkreslete pomocí kulatého vykrajovátka zhruba 3,5 cm kolečka (nechte mezi jednotlivýma kolečkama zhruba 4 cm místa). Pečící papír dejte obkreslenýma kolečkama dolů.
 2. Nejprve si připravte cukrové těsto. Máslo, cukr a mouku dejte do misky a vypracujte hladké těsto, které zabalte do potravinové fólie a dejte na 15 minut do lednice.
 3. Připravte si odpalované těsto. Do hrnce si dejte mléko, vodu, máslo a špetku soli. Přiveďte k varu a poté dejte pryč z plotny. Do hrnce vsypte všechnu mouku a vše promíchejte tak, aby nebyla mouka vidět, poté vraťte na plotnu a začněte odpalovat. Těsto se musí odlepovat od stěn hrnce a musí tvořit jednu hmotu. Trvá to cca 3 minuty.
 4. Odpalované těsto dejte do mísy od kuchyňského robota (pokud nemáte, tak do mísy a vezměte si ruční šlehač) a za pomocí K-metly začněte na pomalé otáčky prošlehávat – rychleji vystydne. Po asi 3 minutách zrychlete otáčky a začněte postupně přilévat rozšlehaná vejce. Těsto se po zašlehání vajíček hezky táhne.
 5. Vytáhněte z lednice cukrové těsto, položte ho mezi dva pečící papíry a těsto vyválejte na zhruba 2 mm plát. Poté dejte znovu na 10 minut do lednice.
 6. Odpalované těsto dejte do cukrářského sáčku s hladkou špičkou a na připravený plech ho nastříkejte.
 7. Z lednice vytáhněte rozválené cukrové těsto a pomocí vykrajovátka vykrájejte kolečka a ty pokládejte na odpalované těsto, které už máte připravené na plechu.
 8. Pečte 3 minuty na 200°C poté stáhněte na 180°C a pečte dalších 20 minut.
 9. Po upečení nechte zcela vychladnout. Craquelin rozřízněte, naplňte rozvařenými malinami a vyšlehaným cream cheese se šlehačkou a vanilkovým cukrem.

B.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 komentáře: „Craquelin

 1. Super recept, děkuju! Vyšli krásně, jen jsem díky sezóně jahod konečně vyzkoušela jahodovo-rebarborový rozvar. Byly vítečný!
  Jen bych poupravila jednu informaci. Nebylo jich 20, ale 51. 😅 Nevím tedy proč a jak, ale bylo…

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s